banner3

Lesson Info

from Monday 10th March 

(see below for class locations)

MONDAY

ST ALBANS   St Albans Girls School – Daniel Hollister

6.00 – 7.00pm – (Advanced)

ILFORD –  Gilbert Colvin primary school (Clayhall) – Katie Hurry

3:30-4:15pm – (After School Club)

CHINGFORD –  Katie Hurry

6.15 – 7.15pm – (Green Belts and above)

7.15 – 8.15pm – (Kumite/fight class)

CHESHUNT -  ADVANCED/ADULT CLASS – Marc Cecil

7.00 – 8.00pm – (Adult & Purple Stripe and above)

8.00 – 9.00pm – (Kumite Class)

 

TUESDAY

ILFORD -  Glade Primary School (Clayhall) – Katie Hurry

8-8:45am – (Breakfast Club)

HATFIELD – Daniel Hollister:

4.00 – 4.45pm – (White Belt to White/Yellow Stripe)

4.45 – 5.30pm – (Red to Orange Belt)

5.30 – 6.15pm – (Green to Blue Belt)

6.15 – 7.15pm – (Purple to Purple/White Stripe)

7.15 – 8.15pm – (Brown Belt and Above)

ENFIELD – Katie Hurry

4.00 – 4.45pm (Beginner)

4.45 – 5.30pm (Novice)

5.30 – 6.30pm (Intermediate)

POTTERS BAR – Marc Cecil

5.00-5.45pm (White to Red belts)

5.45 – 6.30pm (Yellow and above)

BOW – Louise Munro

4.45 -5.30pm (White to Yellow stripe belts)

5.30 – 6.15pm (Red belts and above)

COLLIER ROW – Jade Honeywood

4.30 -5.15pm (Beginner)

5.15 – 6.00pm (Novice)

 

WEDNESDAY

ST ALBANS – Daniel Hollister

4.00 – 4.45pm (Beginner)

4.45 – 5.30pm (Novice)

5.30 – 6.15pm (Intermediate)

NEWGATE ST –  Daniel Hollister

7.00 – 8.00pm – (Purple/White Stripe and above)

8.00 – 9.00pm – (Kumite Class for SKA squad members and Invited Athletes)

SOUTH WOODFORD – Katie Hurry

4:00 – 4.45pm (Beginners)

4.45 – 5.30pm (Red & Yellow belts)

5.30 – 6.15pm  (Orange belts)

6:15 – 7:15pm  (Green to Purple belts)

7:15 – 8:15pm  (Purple stripe belts and above)

8:15 – 9:15pm  (Adults – 14yrs and above)

CHESHUNT –  YOUTH : Marc Cecil

5.00 – 5.45pm (White to Red Belts)

5.45 – 6.30pm (Yellow to Blue Belts)

6.30 – 7.15pm (Purple Belts and above)

 

THURSDAY

HERTFORD – Marc Cecil

4.00 – 4.45pm (White to Red Belt)

4.45 – 5.30pm (Yellow to Blue Belt)

5.30 – 6.15pm (Purple Belt and above)

CHIGWELL – Katie Hurry

4:00 -4:45pm (Beginner – Yellow stripe)

4:45 – 5:30pm (Red – Orange belts)

5:30 – 6:15pm (Green belts and above)

STEVENAGE – Jamie Cecil

4.30-5.15pm  (White to Orange belts)

CHINGFORD – Jade Honeywood

4.45 -5.30pm (Novice)

 

FRIDAY

WELWYN GARDEN CITY Daniel Hollister

4.30 – 5.15pm (Beginner)

5.15 – 6.00pm (Novice)

6.00 – 7.00pm (Intermediate)

HODDESON – Jamie Cecil

4.30 – 5.15pm  (White to Red belts)

5.15 – 6.00pm (Yellow to Green belts)

6.00 – 7.00pm  (Blue belts and above)

GANTS HILL – Katie Hurry

4:00  – 4:45pm (Beginner – Yellow stripe)

4:45 – 5:30pm (Red and Yellow belts)

5:30 – 6:15pm (Orange and Green belts)

6:15 -7:15pm (Blue belts and above)

CUFFLEY – Marc Cecil

4.45 – 5.30pm (White to Red Belt)

5.30 – 6.15pm (Yellow belt and above)

 

CLASS LOCATIONS

Bow – Bow Methodist Church, 1 Merchant Street, Bow, London, E3 4LY

Cheshunt – Advanced/adult – St Marys C of E High School, Lieutenant Ellis Way, Cheshunt EN7 5FB

Cheshunt – Youth – Haileybury Turnford School, Mill Lane, Cheshunt EN8 0JU

Chigwell – All Saints Church Hall, Romford Road, Chigwell, IG7 4QD

Chingford (Sensei Jade) – St Francis Church Hall, Hawkwood Crescent, Chingford, E4 7RS

Chingford – (Sensei Katie) Normanhurst School, Station Road, Chingford E4 7BA

Collier Row – The Forest Row Centre, Lodge Lane, Collier Row, Romford, RM5 2LD

Cuffley – Cuffley & Northaw Youth & Community Centre, Station Road, Cuffley, Potters Bar, Hertfordshire, EN6 4EY

Enfield – Totteridge Road Baptist Church, 45 Totteridge Road, Enfield, Middlesex EN3 6NF

Gants Hill – Gants Hill Methodist Church Hall, 18 Gants Hill Crescent, ilford, Essex. IG2 6TU

Hatfield – Howe Dell Community Hall, The Runway, Hatfield, Hertfordshire, AL10 9AH

Hemel Hempstead – St Georges United Reformed Church Hall, Long Chaulden, Hemel Hempstead, HP1

Hertford – St Johns Hall, Churchfields, Hertford, Hertfordshire, SG13 8AE

Hoddesdon – Methodist Church, Middlefield Road, Hoddesdon, Hertfordshire. EN11 9ED

Ilford – Gilbert Colvin Primary School, Stafford Avenue, Clayhall, Ilford, IG5 OTL

Ilford – Glade Primary School, Atherton Road, Clayhall, Ilford, Essx, IG5 0PF

Loughton – Wesley Hall, Loughton Methodist Church, High Road, Loughton. IG10 1RB

Newgate Street – Newgate Street Village Hall, Newgate street, Herts,

Old Harlow – Mulberry Green Hall, Old Harlow, Essex, CM17 0ET

Potters Bar – Little Heath Parish Hall, Thornton Road, Potters Bar, EN6 1JJ

South Woodford – Woodford Memorial Hall, High Road, South Woodford E18 2PA

St Albans – Jersey Farm Community Centre, St Brelades Place, St Albans, Hertfordshire, AL4 9RG

St Albans – St Albans Girls School Sports Hall, Sandridgebury Lane, St Albans, AL3 6DB

Stevenage – Bedwell Community Centre, Bedwell Crescent, Stevenage, SG1 1NA

Ware – Age Concern Hall, Priory Street, SG12 0DE

Welwyn Garden City – Woodhall Community Centre, Mill Green Road, Welwyn Garden City, Hertfordshire. AL7 3XD

 

Comments are closed.